Search
 

Welcome to Home of Fastmarkets Global Awards for Steel Excellence

Within this section of amm.com we proudly celebrate the accomplishments of our industry. Companies large and small are recognized here for achieving excellence in a number of areas. As the voice of the industry, Fastmarkets is proud to honor the best among us.

Fastmarkets Global Awards for Steel Excellence Past Winners


2018 Winners

Best Innovation-Product: TimkenSteel Corporation

Best Innovation-Process: GrafTech International Ltd.

Best Operational Improvements: Outokumpu Americas

Technology Provider of the Year: Glenmount Solutions/SR-Instruments Oy/ArcelorMittal Global Research

Financial Services Provider of the Year: Bank of America Merrill Lynch

Legal Services Provider of the Year: Wiley Rein LLP

Information Technology Provider of the Year: Quintiq

Steel Producer of the Year: Steel Dynamics, Inc.

Environmental Responsibility/Stewardship: SSAB Americas

Logistics/Transportation Provider of the Year: Ports of Indiana

Scrap Company of the Year: Schnitzer Steel Industries, Inc.

Scrap Equipment Provider of the Year: Metso Minerals Industries, Inc.

Tube and Pipe Producer of the Year: JSW Steel (USA) Inc.

Service Center of the Year: Jemison Metals

Raw Materials/Consumables Provider of the Year: GrafTech International Ltd.

Advocate of the Year: Robert Emmet Lighthizer, U.S. Trade Representative

2017 Winners

Best Innovation-Product: ArcelorMittal

Best Innovation-Process: U.S. Automotive Materials Partnership LLC

Best Mergers & Acquisitions: Nucor Corporation

Best Operational Improvements: Outokumpu Americas

Technology Provider of the Year: Primetals Technologies (Arvedi ESP - Endless Strip Production)

Financial Services Provider of the Year: BMO Harris Bank N.A.

Legal Services Provider of the Year: Wiley Rein LLP

Information Technology Provider of the Year: Quintiq

Steel Producer of the Year: Nucor Corporation

Environmental Responsibility/Stewardship: SSAB Americas

Logistics/Transportation Provider of the Year: Port Tampa Bay

Scrap Company of the Year: Steel Dynamics, Inc. OmniSource Corporation

Scrap Equipment Provider of the Year: Metso Minerals Industries, Inc.

Tube and Pipe Producer of the Year: Borusan Mannesmann Pipe

Service Center of the Year: Klein Steel Service Inc.

Raw Materials/Consumables Provider of the Year: Gerdau

2016 Winners

Best Innovation – Product: ArcelorMittal

Best Innovation – Process: The Materials Works, Ltd.

Best Mergers and Acquisitions: Ferroglobe PLC

Best Operational Improvements: AK Steel Corporation

Technology Provider of the Year: SMS Group USA LLC

Financial Services Provider of the Year: BMO Harris Bank N.A.

Information Technology Company of the Year: Aptean

Environmental Responsibility/Stewardship: Primetals Technologies, Limited

Logistics/Transportation Provider of the Year: Coil-Tainer Limited

Scrap Company of the Year: Upstate Shredding – Weitsman Recycling

Tube and Pipe Producer of the Year: Borusan Mannesmann Pipe U.S. Inc.

Service Center of the Year: Jemison Metals

Steel Producer of the Year: Steel Dynamics Inc.

Corporate Advocate of the Year: ArcelorMittal

2015 Winners

Industry Ambassador/Advocate of the Year: Sherrod Brown, United States Senator of Ohio

Best Innovation- Product: Gerdau Long Steel North America

Best Innovation- Process: TimkenSteel Corp.

Best Mergers & Acquisitions: Steel Dynamics Inc.

Best Operational Improvements: ArcelorMittal Dofasco

Technology Provider of the Year: Integrated Mill Systems Inc.

Financial Services Company of the Year, Banks: Bank of America Merrill Lynch

Financial Services Company of the Year, Advisors: Global Principal Partners LLC

Information Technology Company of the Year: Gerdau Long Steel North America

Environmental Responsibility/Stewardship: SSAB Americas

Logistics Provider of the Year: Alabama Steel Terminals LLC

Scrap Company of the Year (small/midsize): Columbus Recycling Corp.

Scrap Company of the Year (large): Upstate Shredding - Weitsman Recycling

Service Center of the Year: Reliance Steel & Aluminum Co.

Tube & Pipe Producer of the Year: TMK Ipsco

Steel Producer of the Year: TimkenSteel Corp.

2014 Winners

Best Innovation – Process: ArcelorMittal SA

Best Innovation – Product: Material Sciences Corp.

Best Mergers and Acquisitions: Reliance Steel & Aluminum Co.

Best Operational Improvements: Severstal North America Inc. at Columbus

Environmental Responsibility/Stewardship: AEP River Operations LLC

Industry Ambassador/Advocate of the Year: Michelle Applebaum

Technology Provider of the Year: Borusan Mannesmann Pipe U.S.

Information Technology Company of the Year: Schneider Electric Industries SAS

Financial Service Company of the Year: Bank of America Merrill Lynch

Logistics/Transportation Provider of the Year: AEP River Operations LLC

Scrap Company of the Year (Large): Scrap Metal Services LLC

Scrap Company of the Year (Small/Midsize): Columbus Scrap Material Co. Inc.

Service Center of the Year (Small/Midsize): Berlin Metals LLC

Service Center of the Year (Large): Steel Warehouse Co.

Steel Producer of the Year: Nucor Corporation

2013 Winners

Best Innovation – Process: Mesocoat Inc.

Best Innovation – Product: ArcelorMittal USA, LLC.

Best Merger and Acquisition: AK Steel Corporation

Best Operational Improvement: Evraz North America Inc

Pipe and Tube Producer of the Year: Independence Tube Corp.

Best Greenfield/Brownfield Technology: OMK Tube North America, Inc.

Environmental Responsibility/Stewardship: Sims Metal Management, Ltd.

Industry Ambassador/Advocate of the Year: Thomas A. Danjczek

Logistics/Transportation Provider of the Year: Norfolk Southern Corporation

Scrap Company of the Year: Schnitzer Steel Industries Inc.

Service Center of the Year: O'Neal Steel Inc.

Ferrous Exporter of the Year: Scrap Metal Services LLC.

Steel Producer of the Year: Nucor Corporation

2012 Winners

Best Innovation: CBMX

Best Merger and Acquisition: Carpenter Technology Corp.

Best Operational Improvements: ArcelorMittal Indiana Harbor

Best Greenfield/Brownfield Technology: ArcelorMittal Dofasco

Industry Ambassador/Advocate of the Year: Thomas A. Danjczek

Scrap Company of the Year: Sims Metal Management

Service Center of the Year: Olympic Steel, Inc.

Steel Producer of the Year: Commercial Metals Company

2011 Winners

Best Brownfield Project: Severstal

Best Greenfield Project: ThyssenKruppUSA

Best Innovation: Process: ArcelorMittal

Best Innovation: Product: London Metals Exchange

Best Mergers & Acquisitions: Cliffs Natural Resources

Best Operational Improvements: AK Steel

Best Environmental Responsibility/Stewardship: The Materials Works

Industry Ambassador/Advocate: Mario Longhi

Best Logistics/Transportation: Alabama Port Authority and Coil-Tainer

Best Scrap Company: Schnitzer

Best Service Center: Reliance

Best Steel Producer: Steel Dynamics

2010 Winners

Best Innovation: Steel Dynamics

Best Operational Improvements: Latrobe

Environmental Responsibility/Stewardship: Automotive Applications Council

Logistics/Transportation Provider of the Year: CSX Transportation

Best Mergers & Acquisitions: Reliance

Steel Producer of the Year: AK Steel

Service Center of the Year: MISA

Scrap Company of the Year: David J. Joseph

Industry Ambassador of the Year: Daniel DiMicco, Nucor

Biggest Impact on Market over the Decade: ArcelorMittal

Best Turnaround of the Decade: AK Steel

Titan of Steel: Ken Iverson

 


Nominate Today